Jak zachować świeży oddech? Poradnik
Nieświeży oddech jest wynikiem nieprzyjaznych bakterii w jamie ustnej.
W naszej jamie ustnej jest ich naprawdę sporo – ponad 500 różnych gatunków. Te odpowiedzialne za nieświeży oddech, to najczęściej bakterie beztlenowe. Zlokalizowane są w szczelinach między zębami, w kieszonkach dziąsłowych i na grzbiecie języka. Resztki pokarmowe to doskonała pożywka dla nich. Bakterie rozkładają zalegające resztki pożywienia, a w wyniku tego procesu tworzą się lotne związki zapachowe, które często odbieramy jako nieprzyjemne dla naszego zmysłu powonienia.
Szczoteczka i nić dentystyczna. Powinieneś używać ich codziennie.
Szczoteczka to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Tak naprawdę, nieważne jakiej szczoteczki używasz, ale to jak długo myjesz zęby i czy robisz to dokładnie. Jeśli używasz szczoteczki manualnej, pamiętaj aby myć zęby co najmniej 3 minuty. Staraj się przy tym nie pominąć żadnego obszaru. Skup szczególną uwagę na tylnych zębach trzonowych i na wewnętrznej powierzchni uzębienia.
Zadbaj też o przestrzenie między zębami. Te ciasne zakamarki to idealne miejsce dla bakterii. To właśnie tam bardzo często zalegają resztki pokarmowe, tworzy się płytka nazębna, a dla bakterii to wręcz raj. Dlatego regularnie używaj nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Wybierz nić z węglem aktywnym, który dodatkowo pochłania lotne związki zapachowe.
Pasty i płyny odświeżające
Postaw na pasty i płyny o działaniu odświeżającym. W ich składzie znajdziesz substancje, które w skuteczny sposób eliminują brzydki zapach z ust lub też zapobiegają jego powstawaniu. Dobre produkty o działaniu odświeżającym zostały wzbogacone w związki cynku lub aktywny węgiel. Obie substancje działają podobnie. Pochłaniają lotne związki zapachowe, odpowiedzialne z nieświeży oddech. Węgiel aktywny dodatkowo hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Duża zaletą takich produktów jest to, że nie maskują problemu, ale działają na jego przyczynę
Pij dużo wody
Pamiętaj aby pić odpowiednią ilość wody. Jest to ważne, dla zachowania prawidłowego pH w jamie ustnej i nawilżenia błony śluzowej. W ten sposób dbamy również o zachowanie równowagi w mikroflorze jamy ustnej. Ślina to nasz kolejny sprzymierzeniec w walce o świeży oddech. W naszej ślinie znajdują się związki, które aktywnie chronią zęby przed szkodliwymi bakteriami, które mogłyby powodować próchnicę i nieświeży oddech. Aby pobudzić ślinianki do wytwarzania większej ilości śliny można, zwłaszcza po posiłku, zastosować bezcukrową gumę do żucia, np. z ksylitolem.
Jedz dobrze.
Wśród powodów powstawania brzydkiego zapachu jest nieodpowiednia dieta, pełna cebuli, mięsa, czosnku, a więc produktów o silnym aromacie. Ich rozkład w żołądku połączony z przejadaniem się może powodować przedostawania się zapach w górę układu pokarmowego. Z drugiej strony, w przypadku głodówek czy niedożywienia stwierdza się tzw. “oddech głodu”, który również nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to efekt rozkładu białek, wydychany przez płuca.
Jeśli przygotowujesz się na gorącą randkę, przygotuj się, jedząc właściwe rzeczy i unikaj niewłaściwych! Unikaj mocnych smaków, takich jak cebula, czosnek i curry przez 24 godziny i trzymaj się z dala od kwaśnych potraw, takich jak pomidor, cytrusy i ananas. Te produkty mogą powodować szybsze rozprzestrzenianie się bakterii. Odśwież swój oddech miętami bez cukru (cukier może odżywiać bakterie).
Jeśli jesteś jednak pewny, iż to nie dieta ani przypadłości stomatologiczne powodują nieprzyjemny zapach, to przyczyna może tkwić w infekcjach gardła, zatok lub np. migdałków (np. angina). Co ciekawe, nieprzyjemny zapach z ust występuje często u osób, które mają w ustach naturalnie niższe pH. Powoduje to łatwiejsze namnażanie wspomnianych bakterii i produkcję związków siarki. Wśród chorób kojarzonych z nieprzyjemnym zapachem z ust wymienia się: cukrzycę, marskość wątroby, nowotwory okolic ust oraz zapalenia płuc i oskrzeli. Pośrednim powodem nieświeżego oddechu jest nałogowe palenie papierosów.
Nie pal!
Palenie jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także jest przyczyną nieprzyjemnego oddechu. Zapach papierosa z łatwością wsiąka nie tylko do twoich ust ale także włosów i ubrań! Więc przestań palić i bądź gotowy na pocałunek w ten wspaniały dzień!
Odwiedzaj regularnie swojego dentystę.
Wizyta u dentysty i higienistki dwa razy w roku może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu problemów z dziąsłami lub zębami, które jeśli nie zostaną zdiagnozowane, mogą zwiększyć nieprzyjemny zapach.
W celu uzyskania dalszych informacji lub porady skontaktuj się z naszą Kliniką!