Higienizacja - Warszawa Wilanów

Prawidłowa higiena zmniejsza ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów ogranicza gromadzenie płytki, która po pewnym czasie zmienia się w kamień nazębny. Poza codzienną pielęgnacją zębów warto cyklicznie przeprowadzać zabiegi profilaktyczne — skaling, piaskowanie, polishing i fluoryzację.

Na czym polega

Higienizacja zębów

Kamień nazębny to twardy osad gromadzący się na powierzchni zębów, którego nie da się usunąć w warunkach domowych. Jego obecność z czasem może powodować liczne konsekwencje, wśród których należy wyróżnić:

Leczenie chorób wynikających z nagromadzenia kamienia nazębnego bywa długotrwałe i mało przyjemne, a w niektórych przypadkach może okazać się bardzo kosztowne. Higienizacja zębów ogranicza ryzyko chorób, a dodatkowo jest bardziej atrakcyjna pod względem ekonomicznym. Szczególnie istotna jest profilaktyka zębów mlecznych, gdyż wszelkie komplikacje związane z ich rozwojem (w tym przedwczesna ekstrakcja) mogą rzutować na dalszy rozwój zębów stałych.

Skaling

usuwanie nagromadzonego kamienia

Podstawowym zabiegiem higienizacyjnym jest skaling, który polega na usunięciu nagromadzonego kamienia nazębnego z powierzchni zębów oraz spod powierzchni dziąseł. W tym celu wykorzystujemy nowoczesny skaler ultradźwiękowy, umożliwiający wykonanie skalingu z zachowaniem najwyższej precyzji. Przeprowadzenie zabiegu może wiązać się z niewielkim dyskomfortem oraz nadwrażliwością dziąseł, która znika samoistnie po krótkim czasie.

Piaskowanie

usuwanie osadów oraz resztek kamienia nazębnego

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie, którego celem jest usunięcie osadów oraz resztek kamienia nazębnego. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystujemy piaskarkę stomatologiczną, która wypuszcza pod ciśnieniem specjalny piasek wymieszany z wodą. W efekcie zęby stają się jaśniejsze, wolne od powierzchownych przebarwień.

Polerowanie

wygładzenie powierzchni zębów

Trzecim zabiegiem wykonywanym w ramach higienizacji jest polishing, czyli polerowanie. W tym celu wykorzystujemy pastę o właściwościach polerujących, która wygładza powierzchnię zębów, co ogranicza odkładanie kamienia nazębnego. Zęby są polerowane specjalnymi gumkami i szczotkami, co wpływa pozytywnie na ostateczny rezultat.

Lakierowanie

wzmocnienie zębów od wewnątrz

Lakierowanie zębów to ostatni etap higienizacji, który wzmacnia zęby od wewnątrz. Jego przeprowadzenie polega na pokryciu zębów specjalnym lakierem zawierającym w składzie stężony fluor. Fluor zawarty w preparacie uwalnia się stopniowo, dzięki czemu szkliwo staje się mocniejsze, bardziej odporne na działania kwasów i bakterii próchnicotwórczych. Zabiegi higienizacyjne należy wykonywać minimum raz w roku — częstotliwość jest zależna od tego, jak szybko kamień nazębny odkłada się na powierzchni zębów pacjenta. Ich przeprowadzenie jest obowiązkowe przed wybielaniem zębów.

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Godziny pracy kliniki

Poniedziałek – Piątek 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00