Stomatologia dzieci niepełnosprawnych - Warszawa Wilanów

Stomatologia na najwyższym poziomie nie jest zarezerwowana tylko dla zdrowych. Próchnica dotyczy każdego – niezależnie od tego, czy jest zdrowy, czy niepełnosprawny.

Przecież każdy zasługuje na pełny, zdrowy uśmiech!

W klinice medycznej Vilamed przykładamy olbrzymią wagę do bezbolesnego i komfortowego leczenia stomatologicznego.

Zdajemy sobie sprawę, że wielu pacjentów dotkniętych niepełnosprawnością źle znosi wizyty u dentystów. Wielu pacjentów ma objawy dentofobii. Unikają dentystów jak ognia! A to niestety prowadzi do coraz większych powikłań i wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Różnica pomiędzy zdrową a niepełnosprawną osobą polega na tym, że osoba zdrowa niekiedy sama potrafi stwierdzić, że potrzebna jest jej wizyta u dentysty, bo stojąc przed lustrem, zobaczy jakiś niepokojący objaw. W przypadku osób niepełnosprawnych nie jest to takie łatwe. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań i zadbać o zęby, zanim wystąpi próchnica. Trzeba spowodować, aby zęby nigdy nie bolały i przede wszystkim – żeby były w jak najlepszym zdrowiu. Uzębienie osób z upośledzeniami jest często spisywane na straty, jeżeli ubytki są duże. Tak nie musi być! Wystarczy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny!

W dzisiejszych czasach możemy zaproponować naszym wymagającym pacjentom takie warunki, które ograniczą ból i stres praktycznie do zera!

Rewelacyjną i skuteczną metodą znieczulenia w przypadku leczenia dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, z tendencją do nadpobudliwości nerwowej, pacjentów z zaburzeniami autystycznymi, z Zespołem Downa czy Zespołem Aspergera jest sedacja wziewna — to jedna z najskuteczniejszych dostępnych metod uspokajania dzieci podczas wizyty stomatologicznej. Uspokojenie uzyskuje się poprzez wdychanie gazu rozweselającego za pomocą maseczki zakładanej na nos. W tym czasie możliwe jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia nawet kilku zębów.

Sedacja to uspokojenie bez utraty świadomości. Polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Sedacja wprowadza pacjenta w stan ogólnego rozluźnienia, redukuje poziom lęku i częściowo znosi uczucie bólu. Jednocześnie pacjent traci poczucie czasu i nawet po długim zabiegu jest święcie przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę. A co istotne, zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem.

Wskazania do stosowania sedacji wziewnej:

zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych;.
podczas pracy przy tylnej ścianie gardła oraz zębach znajdujących się głębiej, a także w przypadku występowania nudności związanych z silnymi zapachami występującymi w gabinecie stomatologicznym.
Podtlenek azotu nie powoduje podrażnienia układu oddechowego, a do tego jest podawany razem z tlenem, którego stężenie wynosi ok 60%, co dodatkowo ułatwia oddychanie; likwiduje też poczucie stresu pacjenta, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia ataku.
Podawany przez nas środek nie ma wpływu na układ sercowo-naczyniowy, a sama procedura jest bezstresowa, dlatego aplikacja zwiększonego stężenia tlenu pomaga na dotlenienie naczyń wieńcowych.
jest szczególnie problematyczna w przypadku konieczności wykonania np., ukłucia znieczulającego, którego często można uniknąć dzięki zastosowaniu sedacji wziewnej.
W tym przypadku kluczowym aspektem jest zmniejszenie stresu, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia ataku epileptycznego.
W tym przypadku sedacja gazem rozweselającym, powodująca rozluźnienie, zmniejsza występowanie objawów nadwrażliwości oraz nerwowości.
Leczenie dentystyczne osób, w szczególności dzieci niepełnosprawnych, którym ciężko wytłumaczyć konieczność wykonania pewnych bolesnych procedur w jamie ustnej, gdzie często kontakt ze stomatologiem jest utrudniony i wymaga współpracy opiekuna.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

W naszym gabinecie stomatologicznym znajdującym się w warszawskim Wilanowie sedacja, tak, jak inne stosowane przez nas metody znieczulania i leczenia jest wykonywana za pomocą najnowocześniejszego sprzętu, z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Urządzenie podające gaz jest wyposażone w czujniki, które umożliwiają aplikację minimum 30% tlenu, a w przypadku jego braku, w butli następuje blokada przepływu N2O.

Metoda uspokajania pacjenta na fotelu dentystycznym za pomocą gazu rozweselającego jest z powodzeniem stosowana na Zachodzie od dłuższego czasu. Sedacja podtlenkiem azotu została też gruntownie przebadana i wiadomo, że ma znikomy wpływ na układy krążenia i oddechowy. Dlatego jest polecana osobom z chorobami takimi, jak astma czy nadciśnienie, gdyż nie wywołuje zaburzeń rytmu serca i nie wykazuje działania na naczynia obwodowe. Nie powoduje zwiotczenia mięśni, przez co nie ma wpływu na funkcjonowanie mięśni oddechowych i nie podrażnia śluzówki tchawiczo-oskrzelowej. Środek nie jest gromadzony w tkance tłuszczowej, dzięki czemu ulega niemalże natychmiastowemu wydaleniu przez płuca, a pacjent szybko wraca do pełnej sprawności, może nawet prowadzić auto.

Poznaj naszych stomatologów

Nasz zespół doświadczonych specjalistów stomatologów jest do Twojej dyspozycji.

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Godziny pracy kliniki

Pon – Wt 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00