Stomatologia dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych i trudnych - Warszawa Wilanów

Próchnica dotyczy każdego – również osób niepełnosprawnych.

Dlaczego polecamy naszą klinikę i co nas skłoniło do leczenia stomatologicznego niepełnosprawnych dzieci i dorosłych?

Odpowiedź jest bardzo prosta – własne doświadczenia z dzieckiem niepełnosprawnym. Jeden z właścicieli naszej kliniki ma dziecko głęboko upośledzone, nie współpracujące. Wiemy jak trudno jest uzyskać pomoc dentysty przy opiece nad trudnym dzieckiem i jak trudno jest znaleźć miejsce przyjazne i doświadczone w tym zakresie. Na podstawie własnych doświadczeń już od pierwszego kontaktu z Rodzicem szukającym stomatologa dla dziecka niepełnosprawnego wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę aby zarówno Rodzice, jak i mali pacjenci czuli się komfortowo. 

Staramy się, aby wizyty odbywały się w dni przeznaczone tylko dla małych pacjentów, a w recepcji kliniki królują bajki i bajeczki. Dzieci niepełnosprawne nie lubią czekać, są bardziej niecierpliwe i niespokojne czekając na coś. Staramy się odwrócić ich uwagę.

Każda wizyta poprzedzona jest wywiadem z opiekunem. Chcemy wiedzieć, co dobrze wpływa na dziecko – jakie lubi bajki, jaka muzyka w tle je uspokaja, czy pacjent akceptuje fartuch medyczny czy też lepsze będzie kolorowe ubranie lub czy przed wizytą można dziecku podać lekki środek wyciszający. Każde z naszych małych pacjentów wymaga indywidualnego podejścia. Zdarza się, że pierwszym pacjentem na fotelu jest  ulubiony miś dziecka któremu leczymy ząbki, a dopiero później uspokojony właściciel misia. Jedna z naszych małych pacjentek uspokaja się przy liczeniu. W związku z tym nasza asystentka stomatologiczna Kasia podczas trwania wizyty wraz z doktor Gabrysią liczą głośno do 10 😊

W sytuacjach gdy regularna wizyta nie jest skuteczna wspomagamy się sedacją wziewną, lub jeżeli jest taka potrzeba, dziecko kwalifikowane jest do zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.

Sedacja wziewna – jest skuteczną metodą znieczulenia w przypadku dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, z tendencją do nadpobudliwości nerwowej, pacjentów z zaburzeniami autystycznymi, z Zespołem Downa czy Zespołem Aspergera. Uspokojenie uzyskuje się poprzez wdychanie gazu rozweselającego za pomocą maseczki zakładanej na nos. W tym czasie możliwe jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia nawet kilku zębów.

Sedacja to uspokojenie bez utraty świadomości. Polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Sedacja wprowadza pacjenta w stan ogólnego rozluźnienia, redukuje poziom lęku i częściowo znosi uczucie bólu. Jednocześnie pacjent traci poczucie czasu i nawet po długim zabiegu jest święcie przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę. A co istotne, zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem.

Próchnica dotyczy każdego – również osób niepełnosprawnych.

Wskazania do stosowania sedacji wziewnej:

zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych;.
podczas pracy przy tylnej ścianie gardła oraz zębach znajdujących się głębiej, a także w przypadku występowania nudności związanych z silnymi zapachami występującymi w gabinecie stomatologicznym.
Podtlenek azotu nie powoduje podrażnienia układu oddechowego, a do tego jest podawany razem z tlenem, którego stężenie wynosi ok 60%, co dodatkowo ułatwia oddychanie; likwiduje też poczucie stresu pacjenta, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia ataku.
Podawany przez nas środek nie ma wpływu na układ sercowo-naczyniowy, a sama procedura jest bezstresowa, dlatego aplikacja zwiększonego stężenia tlenu pomaga na dotlenienie naczyń wieńcowych.
jest szczególnie problematyczna w przypadku konieczności wykonania np., ukłucia znieczulającego, którego często można uniknąć dzięki zastosowaniu sedacji wziewnej.
W tym przypadku kluczowym aspektem jest zmniejszenie stresu, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia ataku epileptycznego.
W tym przypadku sedacja gazem rozweselającym, powodująca rozluźnienie, zmniejsza występowanie objawów nadwrażliwości oraz nerwowości.
Leczenie dentystyczne osób, w szczególności dzieci niepełnosprawnych, którym ciężko wytłumaczyć konieczność wykonania pewnych bolesnych procedur w jamie ustnej, gdzie często kontakt ze stomatologiem jest utrudniony i wymaga współpracy opiekuna.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

W naszym gabinecie stomatologicznym znajdującym się w warszawskim Wilanowie sedacja, tak, jak inne stosowane przez nas metody znieczulania i leczenia jest wykonywana za pomocą najnowocześniejszego sprzętu, z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Urządzenie podające gaz jest wyposażone w czujniki, które umożliwiają aplikację minimum 30% tlenu, a w przypadku jego braku, w butli następuje blokada przepływu N2O.

Metoda uspokajania pacjenta na fotelu dentystycznym za pomocą gazu rozweselającego jest z powodzeniem stosowana od wielu lat na całym świecie. Sedacja podtlenkiem azotu została też gruntownie przebadana i wiadomo, że ma znikomy wpływ na układy krążenia i oddechowy. Dlatego jest polecana osobom z chorobami takimi, jak astma czy nadciśnienie, gdyż nie wywołuje zaburzeń rytmu serca i nie wykazuje działania na naczynia obwodowe. Nie powoduje zwiotczenia mięśni, przez co nie ma wpływu na funkcjonowanie mięśni oddechowych i nie podrażnia śluzówki tchawiczo-oskrzelowej. 

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Znieczulenie ogólne – rodzaj znieczulenia, na który coraz częściej w naszej klinice decydują się Rodzice, szczególnie dzieci niepełnosprawnych niewspółpracujących lub dzieci z dentofobią. Składa się na to szereg powodów, zarówno zdrowotnych jak i psychologicznych. W skrajnych przypadkach opiekunowie nie chcą być świadkiem cierpienia dzieci i traumy jaka pozostaje po nieudanych zabiegach stomatologicznych. Nasz zespół szczególnie zwraca na to uwagę, starając się nie forsować leczenia przy dużym lęku przed fotelem stomatologicznym.

W naszej klinice na stałe znajduje się aparat anestezjologiczny, zabiegi wykonuje doświadczony zespół anestezjologów, pielęgniarka anestezjologiczna oraz lekarze stomatolodzy doświadczeni w chirurgii stomatologicznej.

Do zabiegów stomatologicznych w narkozie kwalifikuje się pacjentów u których niepowodzeniem kończą się próby regularnej wizyty, stosowania sedacji wziewnej lub znieczulenia miejscowego.

Wskazania medyczne do leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym:

Do zabiegu pacjenta kwalifikuje stomatolog prowadzący, a w dalszej kolejności zespół anestezjologiczny z którym współpracujemy. To anestezjolog wyjaśnia opiekunom wszelkie wątpliwości powstające przed decyzją o zabiegu, przeprowadza przez cały proces kwalifikacji, aż po opiekę po wykonanym zabiegu. 

Procedury kwalifikujące do zabiegu w znieczuleniu ogólnym:

  • Konsultacja stomatologiczna i plan leczenia 
  • Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie wykonanych badań których wyniki wysyłane są do anestezjologa. Z pacjentem lub opiekunem kontaktuje się anestezjolog  
    1. Dorośli: morfologia, jonogram (sód, potas), czas protrombinowy, APTT, EKG (>40 r.ż.) kreatynina, poziom glukozy na czczo (>40 r. ż.), RTG > 60 r. ż. HIV Ag/Ab (Combo) Przeciwciała HBS, Przeciwciała HCV
    2. Dzieci:  Morfologia, Badanie ogólne moczu ( > 5 lat), czas protrombinowy, APTT HIV Ag/Ab (Combo) Antygen HBS, Przeciwciała HCV, anestezjolog może również zlecić inne dodatkowe badania i konsultacje
  • Na 5 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy.
  • Bezpośrednio kilka dni przed zabiegiem oraz po zabiegu należy zrezygnować z nikotyny
  • Kontakt z kliniką dzień przez zabiegiem potwierdzający. 
  • W dzień zabiegu pacjent powinien być na czczo.

Więcej informacji na temat znieczulenia uzyskasz tutaj. (i przekierowanie do zakładki znieczulenie ogólne)

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Godziny pracy kliniki

Poniedziałek – Piątek 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00