Stomatologia dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych Warszawa Ursynów, Wilanów

Próchnica dotyczy każdego – również osób niepełnosprawnych.

Dlaczego polecamy naszą klinikę i co nas skłoniło do leczenia stomatologicznego niepełnosprawnych dzieci i dorosłych?

Odpowiedź jest bardzo prosta – własne doświadczenia z dzieckiem niepełnosprawnym. Jeden z właścicieli naszej kliniki ma dziecko głęboko upośledzone, nie współpracujące. Wiemy jak trudno jest uzyskać pomoc dentysty przy opiece nad trudnym dzieckiem i jak trudno jest znaleźć miejsce przyjazne i doświadczone w tym zakresie. Na podstawie własnych doświadczeń już od pierwszego kontaktu z Rodzicem szukającym stomatologa dla dziecka niepełnosprawnego wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę aby zarówno Rodzice, jak i mali pacjenci czuli się komfortowo. 

Staramy się, aby wizyty odbywały się w dni przeznaczone tylko dla małych pacjentów, a w recepcji kliniki królują bajki i bajeczki. Dzieci niepełnosprawne nie lubią czekać, są bardziej niecierpliwe i niespokojne czekając na coś. Staramy się odwrócić ich uwagę.

Każda wizyta poprzedzona jest wywiadem z opiekunem. Chcemy wiedzieć, co dobrze wpływa na dziecko – jakie lubi bajki, jaka muzyka w tle je uspokaja, czy pacjent akceptuje fartuch medyczny czy też lepsze będzie kolorowe ubranie lub czy przed wizytą można dziecku podać lekki środek wyciszający. Każde z naszych małych pacjentów wymaga indywidualnego podejścia. Zdarza się, że pierwszym pacjentem na fotelu jest  ulubiony miś dziecka któremu leczymy ząbki, a dopiero później uspokojony właściciel misia. Jedna z naszych małych pacjentek uspokaja się przy liczeniu. 

W sytuacjach gdy regularna wizyta nie jest skuteczna wspomagamy się sedacją wziewną, lub jeżeli jest taka potrzeba, dziecko kwalifikowane jest do zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.

Sedacja wziewna – jest skuteczną metodą znieczulenia w przypadku dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, z tendencją do nadpobudliwości nerwowej, pacjentów z zaburzeniami autystycznymi, z Zespołem Downa czy Zespołem Aspergera. Uspokojenie uzyskuje się poprzez wdychanie gazu rozweselającego za pomocą maseczki zakładanej na nos. W tym czasie możliwe jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia nawet kilku zębów.

Sedacja wziewna to uspokojenie bez utraty świadomości. Polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Sedacja wprowadza pacjenta w stan ogólnego rozluźnienia, redukuje poziom lęku i częściowo znosi uczucie bólu. Jednocześnie pacjent traci poczucie czasu i nawet po długim zabiegu jest święcie przekonany, iż spędził na fotelu zaledwie krótką chwilę. A co istotne, zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem.

Próchnica dotyczy każdego – również osób niepełnosprawnych.

Wskazania do stosowania sedacji wziewnej:

zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych;.
podczas pracy przy tylnej ścianie gardła oraz zębach znajdujących się głębiej, a także w przypadku występowania nudności związanych z silnymi zapachami występującymi w gabinecie stomatologicznym.
Podtlenek azotu nie powoduje podrażnienia układu oddechowego, a do tego jest podawany razem z tlenem, którego stężenie wynosi ok 60%, co dodatkowo ułatwia oddychanie; likwiduje też poczucie stresu pacjenta, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia ataku.
Podawany przez nas środek nie ma wpływu na układ sercowo-naczyniowy, a sama procedura jest bezstresowa, dlatego aplikacja zwiększonego stężenia tlenu pomaga na dotlenienie naczyń wieńcowych.
jest szczególnie problematyczna w przypadku konieczności wykonania np., ukłucia znieczulającego, którego często można uniknąć dzięki zastosowaniu sedacji wziewnej.
W tym przypadku kluczowym aspektem jest zmniejszenie stresu, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia ataku epileptycznego.
W tym przypadku sedacja gazem rozweselającym, powodująca rozluźnienie, zmniejsza występowanie objawów nadwrażliwości oraz nerwowości.
Leczenie dentystyczne osób, w szczególności dzieci niepełnosprawnych, którym ciężko wytłumaczyć konieczność wykonania pewnych bolesnych procedur w jamie ustnej, gdzie często kontakt ze stomatologiem jest utrudniony i wymaga współpracy opiekuna.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

W naszym gabinecie stomatologicznym znajdującym się w warszawskim Wilanowie sedacja, tak, jak inne stosowane przez nas metody znieczulania i leczenia jest wykonywana za pomocą najnowocześniejszego sprzętu, z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Urządzenie podające gaz jest wyposażone w czujniki, które umożliwiają aplikację minimum 30% tlenu, a w przypadku jego braku, w butli następuje blokada przepływu N2O.

Metoda uspokajania pacjenta na fotelu dentystycznym za pomocą gazu rozweselającego jest z powodzeniem stosowana od wielu lat na całym świecie. Sedacja podtlenkiem azotu została też gruntownie przebadana i wiadomo, że ma znikomy wpływ na układy krążenia i oddechowy. Dlatego jest polecana osobom z chorobami takimi, jak astma czy nadciśnienie, gdyż nie wywołuje zaburzeń rytmu serca i nie wykazuje działania na naczynia obwodowe. Nie powoduje zwiotczenia mięśni, przez co nie ma wpływu na funkcjonowanie mięśni oddechowych i nie podrażnia śluzówki tchawiczo-oskrzelowej. 

 

Znieczulenie ogólne – rodzaj znieczulenia, na który coraz częściej w naszej klinice decydują się Rodzice, szczególnie dzieci niepełnosprawnych niewspółpracujących lub dzieci z dentofobią. Składa się na to szereg powodów, zarówno zdrowotnych jak i psychologicznych. W skrajnych przypadkach opiekunowie nie chcą być świadkiem cierpienia dzieci i traumy jaka pozostaje po nieudanych zabiegach stomatologicznych. Nasz zespół szczególnie zwraca na to uwagę, starając się nie forsować leczenia przy dużym lęku przed fotelem stomatologicznym.

W naszej klinice na stałe znajduje się aparat anestezjologiczny, zabiegi wykonuje doświadczony zespół anestezjologów, pielęgniarka anestezjologiczna oraz lekarze stomatolodzy doświadczeni w chirurgii stomatologicznej.

Do zabiegów stomatologicznych w narkozie kwalifikuje się pacjentów u których niepowodzeniem kończą się próby regularnej wizyty, stosowania sedacji wziewnej lub znieczulenia miejscowego.

Wskazania medyczne do leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym:

Do zabiegu pacjenta kwalifikuje stomatolog prowadzący, a w dalszej kolejności zespół anestezjologiczny z którym współpracujemy. To anestezjolog wyjaśnia opiekunom wszelkie wątpliwości powstające przed decyzją o zabiegu, przeprowadza przez cały proces kwalifikacji, aż po opiekę po wykonanym zabiegu. 

Procedury kwalifikujące do zabiegu w znieczuleniu ogólnym:

  • Konsultacja stomatologiczna i plan leczenia 
  • Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie wykonanych badań których wyniki wysyłane są do anestezjologa. Z pacjentem lub opiekunem kontaktuje się anestezjolog  
    1. Dorośli: morfologia, jonogram (sód, potas), czas protrombinowy, APTT, EKG (>40 r.ż.) kreatynina, poziom glukozy na czczo (>40 r. ż.), RTG > 60 r. ż. HIV Ag/Ab (Combo) Przeciwciała HBS, Przeciwciała HCV
    2. Dzieci:  Morfologia, Badanie ogólne moczu ( > 5 lat), czas protrombinowy, APTT HIV Ag/Ab (Combo) Antygen HBS, Przeciwciała HCV, anestezjolog może również zlecić inne dodatkowe badania i konsultacje
  • Na 5 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy.
  • Bezpośrednio kilka dni przed zabiegiem oraz po zabiegu należy zrezygnować z nikotyny
  • Kontakt z kliniką dzień przez zabiegiem potwierdzający. 
  • W dzień zabiegu pacjent powinien być na czczo.

Więcej informacji na temat znieczulenia uzyskasz tutaj.

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Adres

Ul. Migdałowa 4
02-796 Warszawa

Godziny pracy kliniki

Poniedziałek – Piątek 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00