Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości somatyczne, czyli cielesne, które swoje mają podłoże w psychice. Dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych w różnym wieku. Skuteczną metodą poradzenia sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi jest psychoterapia.

Co to jest?

Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne to szereg dolegliwości fizycznych, których przyczyny zakorzenione są w ludzkiej psychice. Chory bardzo często skarży się na swoje dolegliwości i, co mocno charakterystyczne dla tego schorzenia, nadmiernie koncentruje na problemach somatycznych.

Pacjenci bardzo często odczuwają silne bóle głowy czy pleców, doznają dolegliwości związanych z układem pokarmowym – mimo, iż badania lekarskie jasno wskazują, że ich stan zdrowia jest poprawny.

Do ogólnych objawów zaburzeń psychosomatycznych możemy zaliczyć:

Rozpoznanie i leczenie zaburzeń psychosomatycznych

Rozpoznania zaburzeń w większości przypadków dokonuje internista lub psycholog. Oczywiście przed postawieniem diagnozy lekarz bada pacjenta pod kątem somatycznym, kierując go na odpowiednie badania diagnostyczne, aby wykluczyć wszelkie dolegliwości fizyczne.

Po postawieniu diagnozy, pacjenta kieruje się na leczenie. Do podstawowych metod leczenia zaburzeń psychosomatycznych zaliczamy:

Leczenie farmakologiczne włącza się w przypadku, gdy z zaburzeniami psychosomatycznymi współistnieją depresja lub lęk.

Osoby dotknięte dolegliwościami psychosomatycznymi powinny niezwłocznie skorzystać z pomocy psychologicznej. W klinice Vilamed na warszawskim Wilanowie nasi najlepsi Specjaliści gwarantują skuteczną pomoc przy leczeniu zaburzeń psychosomatycznych. Zapewniamy poczucie bezpieczeństwa i komfortu, swobodną atmosferę oraz pełną dyskrecję. Zapraszamy Państwa do umawiania się na konsultacje.

Poznaj specjalistów z tej dziedziny

Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest do Twojej dyspozycji.

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Godziny pracy kliniki

Poniedziałek – Piątek 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00