dr Tomasz Floriańczyk - kardiologia dziecięca i medycyna sportowa dzieci i młodzieży - Warszawa Ursynów, Wilanów

 

Diagnostyką oraz leczeniem chorób serca u najmłodszych pacjentów zajmuje się kardiologia dziecięca – w klinice Vilamed na Wilanowie zapewniamy dzieciom specjalistyczną opiekę doświadczonego specjalisty!

W naszej klinice lekarz kardiolog zajmuje sie również wystawianiem zaświadczeń sportowych, kwalifikujących do uprawiania sportu!

Poznaj kardiologa dziecięcego w naszej klinice Vilamed

Tomasz Floriańczyk - ZnanyLekarz.pl
Kto to jest

Kardiolog dziecięcy

Kardiologia dziecięca to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób serca u dzieci. Mogą się one u nich objawiać na różnych etapach życia – niekiedy rozpoznawane są już na etapie płodowym, czasami jednak diagnozuje się je u dzieci kilkuletnich czy nastolatków. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z kardiologiem dziecięcym, który w razie potrzeby zleci wykonanie wszystkich niezbędnych badań i dobierze odpowiednie do zdiagnozowanego schorzenia metody leczenia.

Kardiolog dziecięcy

Kwalifikacje do uprawiania sportu przez dzieci

Nasz lekarz kardiolog posiada uprawnienia do wystawiania zaświadczeń z zakresu medycyny sportowej. Kwalifikuje dzieci do uprawiania sportu. W pierwszej kolejności należy wykonać badania krwi. Możliwe do wykonania w Klinice Vilamed. Czas oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych wykonanych w naszej Klinice to jeden dzień roboczy. Po otrzymaniu wyników z laboratorium zapraszamy na badanie EKG i wizytę u naszego lekarza kardiologa dziecięcego. Po wizycie otrzymacie Państwo wymagane zaświadczenie sportowe.
Kardiolog dziecięcy

Czym się zajmuje

Choroby i wady serca wykrywa się już u noworodków oraz dzieci we wczesnym okresie niemowlęctwa. Niestety, u wielu najmłodszych pacjentów niektóre z nich mogą przebiegać bezobjawowo, a nawet jeśli pojawiają się jakieś symptomy, to dziecko nie jest w stanie ich opisać. Zdarza się, że niepokojące objawy zauważa np. lekarz pediatra podczas standardowego osłuchiwania dziecka czy badań kontrolnych. U dzieci najczęściej diagnozuje się takie wady i choroby serca, jak ubytek przegrody międzykomorowej, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, przetrwały przewód tętniczy, zwężenie cieśni aorty, zespół Fallota czy przemieszczenie aorty.

Wśród objawów, które powinny skłonić rodziców do konsultacji z kardiologiem dziecięcym znajduje się:

Objawy te mogą pojawić się zarówno u dzieci młodszych, jak i starszych – jeśli skarży się na nie kilkulatek lub nastolatek, absolutnie nie wolno ich lekceważyć!

Kardiolog dziecięcy

Jakie badania można wykonać w Vilamed na Wilanowie i Ursynowie?

Współczesna medycyna umożliwia na szczęście szybką, precyzyjną i nieinwazyjną diagnostykę mięśnia sercowego oraz układu krwionośnego również u dzieci. W naszej klinice Vilamed w Warszawie na Wilanowie wykonać można wykonać m.in. echo serca u dzieci, EKG serca u dzieci, a także podstawowe badania laboratoryjne krwi, również te wymagane do wydania kwalifikacji do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież.

EKG serca to zupełnie bezpieczne dla dziecka badanie, dzięki któremu można zarejestrować impulsy elektryczne powstające w mięśniu sercowym, uwidaczniające pracę serca w danym momencie. Impulsy te odbierają elektrody umieszczone na klatce piersiowej i kończynach dziecka. Dzięki wynikom EKG można m.in. wykrywać wady wrodzone i choroby serca, diagnozować obszary niedokrwienia, arytmię, przerost komór oraz wiele innych nieprawidłowości. Badanie EKG jest również wymagane do wydawania kwalifikacji dla dzieci do uprawiania sportu. 

Z kolei wykonywane w Vilamed ECHO SERCA, czyli odmiana USG, pozwala m.in. ocenić budowę i pracę mięśnia sercowego, komór serca oraz zastawek. Dziecko badane jest w pozycji leżącej – na jego klatkę piersiową nakładany jest żel, a następnie przykłada się do skóry głowicę aparatu, obserwując obrazy na ekranie monitora. Echo serca trwa kilkanaście minut, jest zupełnie bezpieczne i bezbolesne.

Kardiolog dziecięcy

Przychodnia kardiologiczna dla dzieci w Vilamed Warszawa Wilanów, Ursynów

W klinice Vilamed w Warszawie na Wilanowie konsultacji kardiologicznych udziela dr n. med. Tomasz Floriańczyk – lekarz z 20-letnim doświadczeniem klinicznym, specjalista w zakresie kardiologii dziecięcej i pediatrii. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci i młodzieży z wrodzonymi wadami serca, zaburzeniami rytmu serca, chorobami zapalnymi układu krążenia oraz nadciśnieniem tętniczym. Wykonuje i interpretuje badania echokardiograficzne (USG serca), badania EKG, badania holterowskie, badania ABPM oraz testy wysiłkowe. Lekarz posiada również uprawnienia do wystawiania orzeczeń do uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży. Jest członkiem zarządu Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na lata 2017-2019.

Jeśli szukasz miejsca, w którym Twoje dziecka uzyska pomoc od doświadczonego, wysoko wykwalifikowanego specjalisty, zapraszamy do Vilamed na Wilanowie – zapewniamy profesjonalną opiekę, indywidualne podejście do każdego małego pacjenta oraz miłą, serdeczną atmosferę!

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Godziny pracy kliniki

Poniedziałek – Piątek 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00