dr Tomasz Floriańczyk - kardiologia dziecięca i medycyna sportowa dzieci i młodzieży - Warszawa Ursynów, Wilanów

 

Diagnostyką oraz leczeniem chorób serca u najmłodszych pacjentów zajmuje się kardiologia dziecięca – w klinice Vilamed na Wilanowie zapewniamy dzieciom specjalistyczną opiekę doświadczonego specjalisty!

W naszej klinice lekarz kardiolog zajmuje sie również wystawianiem zaświadczeń sportowych, kwalifikujących do uprawiania sportu!

Poznaj kardiologa dziecięcego w naszej klinice Vilamed

Tomasz Floriańczyk - ZnanyLekarz.pl
Kto to jest

Kardiolog dziecięcy

Kardiologia dziecięca to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób serca u dzieci. Mogą się one u nich objawiać na różnych etapach życia – niekiedy rozpoznawane są już na etapie płodowym, czasami jednak diagnozuje się je u dzieci kilkuletnich czy nastolatków. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z kardiologiem dziecięcym, który w razie potrzeby zleci wykonanie wszystkich niezbędnych badań i dobierze odpowiednie do zdiagnozowanego schorzenia metody leczenia.

Kardiolog dziecięcy

Kwalifikacje do uprawiania sportu przez dzieci

Nasz lekarz kardiolog posiada uprawnienia do wystawiania zaświadczeń z zakresu medycyny sportowej. Kwalifikuje dzieci do uprawiania sportu. W pierwszej kolejności należy wykonać badania krwi. Możliwe do wykonania w Klinice Vilamed. Czas oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych wykonanych w naszej Klinice to jeden dzień roboczy. Po otrzymaniu wyników z laboratorium zapraszamy na badanie EKG i wizytę u naszego lekarza kardiologa dziecięcego. Po wizycie otrzymacie Państwo wymagane zaświadczenie sportowe.
Kardiolog dziecięcy

Czym się zajmuje

Choroby i wady serca wykrywa się już u noworodków oraz dzieci we wczesnym okresie niemowlęctwa. Niestety, u wielu najmłodszych pacjentów niektóre z nich mogą przebiegać bezobjawowo, a nawet jeśli pojawiają się jakieś symptomy, to dziecko nie jest w stanie ich opisać. Zdarza się, że niepokojące objawy zauważa np. lekarz pediatra podczas standardowego osłuchiwania dziecka czy badań kontrolnych. U dzieci najczęściej diagnozuje się takie wady i choroby serca, jak ubytek przegrody międzykomorowej, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, przetrwały przewód tętniczy, zwężenie cieśni aorty, zespół Fallota czy przemieszczenie aorty.

Wśród objawów, które powinny skłonić rodziców do konsultacji z kardiologiem dziecięcym znajduje się:

Objawy te mogą pojawić się zarówno u dzieci młodszych, jak i starszych – jeśli skarży się na nie kilkulatek lub nastolatek, absolutnie nie wolno ich lekceważyć!

Kardiolog dziecięcy

Jakie badania można wykonać w Vilamed na Wilanowie i Ursynowie?

Współczesna medycyna umożliwia na szczęście szybką, precyzyjną i nieinwazyjną diagnostykę mięśnia sercowego oraz układu krwionośnego również u dzieci. W naszej klinice Vilamed w Warszawie na Wilanowie wykonać można wykonać m.in. echo serca u dzieci, EKG serca u dzieci, a także podstawowe badania laboratoryjne krwi, również te wymagane do wydania kwalifikacji do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież.

EKG serca to zupełnie bezpieczne dla dziecka badanie, dzięki któremu można zarejestrować impulsy elektryczne powstające w mięśniu sercowym, uwidaczniające pracę serca w danym momencie. Impulsy te odbierają elektrody umieszczone na klatce piersiowej i kończynach dziecka. Dzięki wynikom EKG można m.in. wykrywać wady wrodzone i choroby serca, diagnozować obszary niedokrwienia, arytmię, przerost komór oraz wiele innych nieprawidłowości. Badanie EKG jest również wymagane do wydawania kwalifikacji dla dzieci do uprawiania sportu. 

Z kolei wykonywane w Vilamed ECHO SERCA, czyli odmiana USG, pozwala m.in. ocenić budowę i pracę mięśnia sercowego, komór serca oraz zastawek. Dziecko badane jest w pozycji leżącej – na jego klatkę piersiową nakładany jest żel, a następnie przykłada się do skóry głowicę aparatu, obserwując obrazy na ekranie monitora. Echo serca trwa kilkanaście minut, jest zupełnie bezpieczne i bezbolesne.

Kardiolog dziecięcy

Przychodnia kardiologiczna dla dzieci w Vilamed Warszawa Wilanów, Ursynów

W klinice Vilamed w Warszawie na Wilanowie konsultacji kardiologicznych udziela dr n. med. Tomasz Floriańczyk – lekarz z 20-letnim doświadczeniem klinicznym, specjalista w zakresie kardiologii dziecięcej i pediatrii. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci i młodzieży z wrodzonymi wadami serca, zaburzeniami rytmu serca, chorobami zapalnymi układu krążenia oraz nadciśnieniem tętniczym. Wykonuje i interpretuje badania echokardiograficzne (USG serca), badania EKG, badania holterowskie, badania ABPM oraz testy wysiłkowe. Lekarz posiada również uprawnienia do wystawiania orzeczeń do uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży. Jest członkiem zarządu Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na lata 2017-2019.

Jeśli szukasz miejsca, w którym Twoje dziecka uzyska pomoc od doświadczonego, wysoko wykwalifikowanego specjalisty, zapraszamy do Vilamed na Wilanowie – zapewniamy profesjonalną opiekę, indywidualne podejście do każdego małego pacjenta oraz miłą, serdeczną atmosferę!

kardiolog dziecięcy ursynów, wilanów
kardiolog dziecięcy ursynów, wilanów
kardiolog dziecięcy ursynów, wilanów, Mokotów

Rejestracja

Nasza klinika rejestruje pacjentów poprzez formularz, oraz pod numerami telefonów:

Godziny pracy kliniki

Poniedziałek – Piątek 8.00 – 22:00
Sobota 9.00 – 15.00