Holter EKG
Badanie EKG (elektrokardiograficzne) metodą Holtera pomaga w diagnostyce chorób serca. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie urządzenia do sprawdzenia aktywności elektrycznej serca na przestrzeni 24 godzin. Dzięki przeprowadzeniu badania w warunkach domowych lekarz zyskuje możliwość sprawdzenia zmian zachodzących w sercu, w określonych sytuacjach. Dlaczego holter EKG jest taki ważny? Należy pamiętać, że tradycyjne badanie EKG pokazuje jedynie krótki czas pracy serca. Innymi słowy, tak krótkie badanie może nie być w stanie wykryć poważnych patologii objawiających się w postaci napadowych omdleń, duszności, czy też kołatania serca. To właśnie badanie Holter EKG pozwala na całościowe spojrzenie na pracę mięśnia sercowego w ciągu doby.
Przygotowanie do badania
Badanie EKG metodą holtera należy do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. Nie ma konieczności przygotowania się do tego badania, należy jednak pamiętać, że na ciele pacjenta zakładane jest urządzenie, które nie może mieć styczności z wilgocią.
Na samym początku badania do klatki piersiowej przyczepione zostają specjalistyczne elektrody, połączone z przewodami, których zadaniem jest rejestracja pracy mięśnia sercowego. Równocześnie warto zwrócić uwagę, że samo urządzenie rejestrujące nie zawsze jest mocowane do klatki piersiowej badanej osoby. Sam czas badania jest uzależniony od wskazań lekarza, jednak w większości przypadków nie trwa ona dłużej niż 24 godziny. Rzadziej zaleceniem lekarza jest badanie tą metodą przez 48 godzin.
Należy pamiętać, że dzień badania nie powinien w żadnym stopniu odbiegać od naszych rutynowych, standardowych dni. Równocześnie podczas badania należy dokładnie zapisywać wszystkie sytuacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie serca. Do tego typu sytuacji zalicza się między innymi aktywność fizyczną, zażywanie leków, czy też silne stany emocjonalne. Po przeprowadzeniu badania urządzenie jest ściągane, a lekarz poddaje analizie powstały rejestr pracy serca.
może zlecić badanie EKG/holter EKG Pacjentom
- z niepokojącymi objawami dotyczącymi układu krążenia (kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, omdlenia, zawroty głowy),
- po 50. roku życia (profilaktycznie),
- z rozrusznikiem serca,
- ze zdiagnozowanymi schorzeniami serca (kontrolnie),
- przyjmujących leki antyarytmiczne.