Stomatologia osób niepełnosprawnych Warszawa

Stomatologia osób niepełnosprawnych Warszawa

Osoby niepełnosprawne, które zmagają się z dysfunkcjami utrudniającymi codzienne życie, wymagają często odpowiedniego podejścia w zakresie leczenia stomatologicznego. Taka sytuacja może być pochodną wielu czynników. Może ona z jednej strony wynikać z problemów natury stomatologicznej, które implikuje konkretną niepełnosprawność, z drugiej natomiast – z obaw lub dużej rezerwy wobec tego typu zabiegów wskutek przykrych doświadczeń z przeszłości. Rozwiązanie tych problemów może zapewnić jedynie kompetentny personel prestiżowego gabinetu stomatologicznego, który – poprzez owocną kooperację z zainteresowaną osobą i opiekunem trafnie zdiagnozuje konkretną sytuację.

Geneza problemów w obszarze jamy ustnej u osób niepełnosprawnych

Zwiększone ryzyko zarówno próchnicy, jak i chorób przyzębia u osób z niepełnosprawnościami determinują następujące czynniki natury psychologicznej:

 • brak wystarczającego rozeznania co do znaczenia prawidłowej higieny jamy ustnej;
 • brak dobrze ugruntowanej motywacji wewnętrznej;
 • deficyt w zakresie adekwatnej edukacji poświęconej higienie jamy ustnej.

Abstrahując od tego, część osób niepełnosprawnych boryka się z czysto fizycznymi trudnościami, takimi jak na przykład:

 • ograniczone zdolności motoryczne, które utrudniają wykonywanie zabiegów z zakresu pielęgnacji jamy ustnej;
 • wady rozwojowe wpływające na struktury zębowe – defekty budowy dziąseł tudzież hipoplaksja szkliwa;
 • rozszczepy i skrzywienia zębowe, takie jak na przykład wady zgryzu, które powodują kumulowanie tkanki nazębnej.

Różnorakie aspekty leczenia stomatologicznego osób niepełnosprawnych

Badania dowodzą, ze u około 40 procent pacjentów niepełnosprawnych zabiegi dentystyczne mogą być realizowane w podobny sposób jak u pozostałych pacjentów. Niemniej jednak istnieje pewne spektrum działań, na jakie klinika stomatologiczna przyjazna osobom niepełnosprawnym powinna zwracać szczególną uwagę. Są to na przykład:

 • zademonstrowanie prawidłowego szczotkowania i innych technik pielęgnacji jamy ustnej;
 • sanacja zębów dotkniętych próchnicą i wynikającymi z niej powikłań;
 • prewencja fluorowa.

W konkretnych przypadkach – po uprzednim wywiadzie z opiekunem, przeprowadzeniu podstawowych badań (między innymi morfologii krwi), dokonaniu oceny klinicznej – stomatolog może wykonać zabieg w znieczuleniu ogólnym. Wówczas lekarz podejmuje się takich działań, jak na przykład:

 • leczenie standardowe zębów dotkniętych próchnicą;
 • czynności profilaktyczne (eliminowanie złogów nazębnych, lakowanie, lakierowanie);
 • usuwanie torbieli zębopochodnych różnego pochodzenia.

Co istotne, dentysta dla niepełnosprawnych zabezpiecza ewentualne rany pozabiegowe nićmi resorbowalnymi, które – wykorzystywane między innym w mikrochirurgii, są mniej inwazyjne i bardziej przyjazne dla pacjenta.

Dodatkowe uwagi na temat opieki stomatologicznej osób niepełnosprawnych

Utrudniona diagnoza i często niezależne bariery w komunikacji z pacjentem to wyzwania, które uświadomił sobie niejeden stomatolog osób niepełnosprawnych. Warszawa jest miastem, które może poszczycić się imponującą liczbą gabinetów dentystycznych.

Rzetelny stomatolog zapewnia podczas wizyty kompleksową opiekę. Jego rola nie ogranicza się jednak tylko do kilkudziesięciu minut spędzonych w gabinecie. Dentysta udziela cennych rad odnośnie sposobów odzywania się i rehabilitacji ukierunkowanej na efektywne przeżuwanie posiłków. W jej zakres wchodzą dedykowane ćwiczenia i stymulacja mięśniowa.

Doświadczony dentysta wykazuje też odpowiednią empatię, aby zachęcić pacjenta do regularnych kontroli, ponieważ kondycja zębów i dziąseł ma wpływ na zdrowie całego organizmu.

Decydując się na nasz gabinet, zyskujesz pewność co do profesjonalizmu i bezpieczeństwa zabiegu. Zarezerwuj spotkanie już dziś.