Profilaktyka zdrowia kobiet

profilaktyka zdrowia kobiet - nowotwory

Profilaktyka zdrowia kobiet

Czym jest profilaktyka zdrowotna?

To wszystkie zachowania i działania zapobiegające chorobom, oraz pozwalające wcześnie je wykryć. Najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem, jest nowotwór piersi. Co roku, diagnozuje się go u około 19 tysięcy Polek. To około 50 kobiet dziennie, z czego 15 dziennie umiera! Nowotwór piersi wykryty na wczesnym etapie, daje około 90 % szans na wyleczenie. I tu wracamy do profilaktyki.
Co zrobić, żeby wykryć go na tym wczesnym etapie? Badać się! Podstawowym, niezwykle ważnym badaniem, jest samobadanie piersi. Każda kobieta powinna wykonywać je raz w miesiącu. Najlepiej, żeby zawsze robić je w tym samym czasie. Kobiety miesiączkujące, powinny się badać w 8- 10 dniu cyklu(3-5 dni po zakończeniu miesiączki).

Kolejną bardzo ważną rzeczą, jest badanie USG. Zalecane jest wykonywanie badania raz do roku. W trakcie badania USG, lekarz może dokładnie zbadać piersi. Badanie USG pozwala wykryć zmiany już na wczesnym etapie, dzięki czemu lekarz może skierować na dalszą diagnostykę. Guz piersi rośnie około 1 cm rocznie, stąd tak ważna jest regularność badań.

Następnym bardzo często występującym nowotworem wśród kobiet jest rak szyjki macicy. Rocznie 3,5 tysiąca Polek słyszy diagnozę, a niestety połowa z nich umiera. Ten podstępny nowotwór, na wczesnym etapie, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo wysokie, nie daje żadnych objawów! W przypadku raka szyjki macicy, badaniem które pozwala wykryć zmiany, jest regularnie wykonywana cytologia. Zalecane jest wykonywanie jej raz do roku. Za 95-99% nowotworów szyjki macicy, odpowiada wirus HPV.

Mówiąc o zdrowiu kobiet nie można zapomnieć o tarczycy. Ten niezwykle ważny dla nas gruczoł, odpowiada za produkcję hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także odgrywa bardzo ważną rolę w procesie metabolizmu. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, warto kontrolować poprzez badanie USG. Kiedy nie ma żadnych niepokojących objawów, w rodzinie nie było chorób tarczycy i lekarz nie zaleci inaczej, można je wykonywać co 3 lata, w innych przypadkach co roku.

Co jeszcze można zrobić w ramach profilaktyki zdrowotnej?

Co roku podstawowe badania krwi i moczu. Badania ogólne mogą nam pomóc we wczesnym wykryciu nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Nie można zapominać też o dbaniu o siebie na co dzień. Ruch, świeże powietrze i zbilansowana dieta, to podstawowe rzeczy jakie można zrobić dla swojego organizmu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, stworzyliśmy na Ursynowie miejsce gdzie każda kobieta ( i nie tylko, ale o tym następnym razem �� ), może zadbać o swoje zdrowie. W naszej Klinice pracują najlepsi specjaliści, różnych dziedzin. Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie do skorzystania z akcji promocyjnej VilaMed dla kobiet! Przy zapisie na pakiet badań kontrolnych tj. konsultacja u ginekolog Dr. Marty Wróblewskiej Tokarskiej z cytologią, USG piersi u Dr. Adama Głuszaka i konsultacja dietetyk mgr. Sylwii Duszyńskiej, oferujemy 10 % rabatu.

Zapraszamy do VilaMed.