Profilaktyka i higiena jamy ustnej – jak robić to dobrze?

dentysta ursynów

Profilaktyka i higiena jamy ustnej – jak robić to dobrze?

Za utrzymanie zębów w dobrej kondycji odpowiada nie tylko leczenie, ale przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej i profilaktyka jamy ustnej. To właśnie dlatego podczas każdej wizyty w Vilamed nasi pacjenci uzyskują bardzo dokładne informacje odnośnie tego, jak należy dbać o uzębienie. Dzisiaj postaramy się najważniejsze kwestie dotyczące profilaktyki i higieny jamy ustnej opisać w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Higiena i profilaktyka jamy ustnej – najważniejsze kwestie.

Wśród podstawowych czynności codziennej higieny jamy ustnej należy wymienić:

– dokładne czyszczenie zębów przynajmniej 3 razy dziennie,

– oczyszczanie przestrzeni międzyzębowej nicią dentystyczną przynajmniej 1 raz dziennie,

– używanie płynów do jamy ustnej o działaniu przeciwbakteryjnym.

Jak dbać o zęby w domu? Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek – szczoteczki ręczne, szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne. W istocie wybór szczoteczki do zębów jest kwestią mocno indywidualną. Jednak w przypadku szczoteczek manualnych zaleca się wybór szczoteczki z włosiem o średniej grubości.

Należy pamiętać, że najważniejsze jest podejście do czyszczenia zębów oraz prawidłowe ich szczotkowanie. Szczotkowanie trzeba wykonywać ruchem posuwisto-obrotowym, nie zapominając o szczotkowaniu dziąseł.

Co więcej, codzienną higienę warto uzupełnić także o płukanie płynem do jamy ustnej. Płyn usunie nieczystości oraz pozostałości pasty, a także zniweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Pasta do zębów powinna być w pełni dostosowana do konkretnych potrzeb i dolegliwości, jeśli takie występują. Możemy wyróżnić m.in.:
– pasty do zębów nadwrażliwych,
– past do zębów przeciwko paradontozie,
– pasty do zębów usuwające osad z nikotyny czy kawy,
– past do zębów wybielające szkliwo.

Należy mieć na uwadze, że pasty uniwersalne, które najczęściej są stosowane do codziennej profilaktyki, powinny mieć w swoim składzie fluor. Jednak wysokość stężenia fluoru w pastach różni się między sobą – inne stężenie zalecane jest dla dzieci, inne dla dorosłych, a jeszcze inne dla osób z wysoko posuniętą próchnicą.

Profilaktyka jamy ustnej – nitkowanie zębów.

Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej wiąże się także z regularnym nitkowaniem przy pomocy nici dentystycznej. Dlaczego to takie ważne? Nitka służy bowiem dotarciu z czyszczeniem do wąskich przestrzeni międzyzębowych, do których nie dostaniemy się szczoteczką. Dlatego nitkowanie zębów należy wykonywać minimum raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Jak odpowiednio nitkować zęby? Trzeba pamiętać, żeby nitkę prowadzić z góry na dół, zaczynając od dziąsła i przesuwając się do czubka zęba.

Dbanie o zdrowy, piękny uśmiech – zabiegi profilaktyczne.

Poza codzienną pielęgnacją zębów w domu, należy też pamiętać o cyklicznych zabiegach profilaktycznych. Wśród nich w szczególności warto wymienić:
– higienizacja zębów,
– skaling,
– piaskowanie,
– polishing,
– fluoryzacja.

Higienizacja zębów – Warszawa WIlanów

Na czym polega higienizacja zębów? Na usunięciu twardego kamienia nazębnego, który zgromadził się na powierzchni zębów i którego nie da się usunąć w domowych warunkach. Nagromadzenie kamienia nazębnego może prowadzić do rozwój wielu chorób, których późniejsze leczenie jest długo trwałe i kosztowne.

Skaling – Warszawa Wilanów

Skaling to najpopularniejszy zabieg usuwania nagromadzonego kamienia nazębnego z zębów i spod powierzchni dziąseł. W klinice Vilamed Warszawa do usuwania kamienia używamy nowoczesnego skalera ultradźwiękowego.

Piaskowanie zębów – Warszawa Wilanów

Piaskowanie zębów to zabieg, który polega na usuwaniu osadów oraz resztek kamienia nazębnego. To świetne uzupełnienie skalingu. Piaskowanie wykonuje się przy wykorzystaniu piaskarki stomatologicznej. Dzięki piaskowaniu zęby stają się nie tylko zdrowsze, ale i jaśniejsze – znikają powierzchniowe przebarwienia.

Polerowanie zębów – Warszawa Wilanów

Polerowanie, czyli polishing, to wygładzenie powierzchni zębów. Dzięki temu zabiegowi ograniczamy odkładanie kamienia nazębnego. Polishing polega na polerowaniu zębów specjalnymi gumkami i szczotkami.

Lakierowanie zębów – Warszawa Wilanów

Lakierowanie zębów to ostatni z etapów higienizacji, który wzmacnia zęby od wewnątrz. Lakierowanie polega na pokryciu zębów dedykowanym lakierem, który w składzie zawiera stężony fluor. Lakierowanie sprawia, że szkliwo staje się mocniejsze, bardziej odporne na działania kwasów i bakterii próchnicotwórczych.

Warto pamiętać, że powyższe zabiegi higienizacyjne powinno wykonywać się minimum raz w roku. Specjaliści z kliniki Vilamed Wilanów pomogą dobrać częstotliwość poszczególnych zabiegów, do tempa odkładania się kamienia nazębnego na powierzchni zębów. Jeśli więc chcesz zadbać o zdrowe zęby nie zwlekaj – umów się na wizytę do naszej placówki i ciesz się pięknym uśmiechem! Najlepszy dentysta Warszawa? Tylko Vilamed Wilanów. Gabinet stomatologiczny Warszawa Wilanów – zapraszamy!