Neurochirurg dziecięcy – kiedy należy wybrać się na wizytę?

Neurochirurg dziecięcy – kiedy należy wybrać się na wizytę?

„Mamo, znowu boli mnie głowa!”, „Mamo, cały czas strasznie dokucza mi ból pleców.”, „Mamo, uczyłam się tak długo, a znów nie poszło mi dobrze na sprawdzianie…” Który rodzic nie usłyszał takich słów? Mali pacjenci często skarżą się na bóle głowy, bóle kręgosłupa, zmęczenie czy trudności z koncentracją. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie dziecięce przypadłości powinno się bagatelizować. Często zakładamy, że dzieci, aby uniknąć konieczności wypełnienia swoich przykrych obowiązków, symulują zły stan zdrowia. Jeśli jednak Twoje dziecko regularnie skarży się na nieprzyjemne symptomy i objawy te nie ustają, warto skonsultować problem z neurochirurgiem dziecięcym. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wielu schorzeń obejmujących obwodowy, jak i ośrodkowy układ nerwowy. Jakie choroby leczy neurochirurg? Kiedy wybrać się z dzieckiem do neurochirurga? Jak wygląda wizyta u neurochirurga dziecięcego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Neurochirurg dziecięcy – czym się zajmuje?

Neurochirurgia dziecięca to dział w medycynie, który zajmuje się wszelkiej maści problemami, schorzeniami i chorobami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego, które dotykają małych pacjentów.

Co leczy neurochirurg dziecięcy? Lekarze tej specjalizacji zajmują się rozpoznaniem oraz leczeniem m.in.:
– urazów głowy,
– urazów kręgosłupa,
– guzów rdzenia kręgowego,
– guzów mózgu,
– dyskopatii,
– krwiaków podokostnowych ( u niemowląt),
– wodogłowia,
– wad cewy nerwowej,
– wodniaków podtwardówkowych,
– przepukliny oponowo-rdzeniowej,
– padaczki lekoopornej.

W kompetencji neurochirurga dziecięcego leży także leczenie zaburzeń w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego czy zespołu Tourette’a. Wizyty w gabinecie neurochirurga mogą także potrzebować mali pacjenci ze wzmożonym napięciem mięśniowym i spastycznością.

Musisz pamiętać, że w przypadku schorzeń neurologicznych niewątpliwie liczy się czas. Dlatego lekarze tak często uczulają, by bacznie obserwować swoje dziecko i nie bagatelizować jego problemów ze zdrowiem. W neurochirurgii dziecięcej istotne jest bowiem dogłębne zbadanie wszelkich niepokojących symptomów na jak najwcześniejszym etapie. Dzięki temu możliwe będzie błyskawiczne wdrożenie odpowiedniego leczenia i zapewnienie dziecku profesjonalnej, kompleksowej pomocy.

Do neurologa dziecięcego najmłodsi pacjenci zazwyczaj kierowani są przez lekarzy innych specjalizacji – pediatrów, laryngologów, okulistów, ortopedów. Kiedy oni nie są w stanie znaleźć przyczyny złego stanu zdrowia u swojego małego pacjenta, zaczynają podejrzewać problemy na tle neurologicznym. Do neurochirurga muszą wybrać się także dzieci, u których zdiagnozowano choroby neurologiczne wymagające interwencji chirurgicznej.

Neurolog dziecięcy, a neurochirurg dziecięcy – różnica.

Często nie do końca wiemy, czy z dzieckiem powinniśmy udać się do neurologa czy do neurochirurga. Jaka jest różnica między tymi dwoma specjalistami?

Otóż w kompetencji neurochirurga dziecięcego leży leczenie chorób i schorzeń związanych z:
– rdzeniem kręgowym,
– mózgowiem,
– nerwami obwodowymi
– układem naczyniowym.

Oczywiście neurolog dziecięcy również zajmuje się leczeniem schorzeń układu nerwowego. Jest w stanie oceni

rozwój mózgu i zdiagnozować nieprawidłowości na tle nerwowo-mięśniowym. Neurolog pomoże także w przypadku przepukliny rdzeniowo-kręgowej, rwy kulszowej, ADHD, autyzmu, zaburzeń mowy, rozwoju czy zachowania.

Główna różnica polega jednaj na tym, że neurolog prowadzi wyłącznie leczenie zachowawcze i farmakologiczne, natomiast lekarz neurochirurg poza leczeniem, jest też w stanie przeprowadzić zabieg wymagający interwencji chirurgicznej.

Kiedy udać się do neurochirurga dziecięcego?

Lista wskazań wymagających konsultacji z neurochirurgiem jest mocno rozbudowana. Rodzice często bagatelizują problemy dzieci, traktując je jako kolejną wymówkę, aby nie ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego, nie iść na ważny sprawdzian, nie pomagać przy obowiązkach domowych. Warto bowiem wiedzieć, że niektóre symptomy, które wydawać by się mogły błahe, w rzeczywistości są jasnym sygnałem, aby udać się na konsultację do specjalisty. Do takich objawów zaliczyć możemy np. przewlekły ból kręgosłupa. W naszym kraju ponad jedna trzecia nastolatków skarży się na notoryczne bóle pleców. Ciężki plecak, godziny spędzone przed komputerem – to pierwsze powody, jakie przychodzą nam do głowy. Otóż niekoniecznie, regularny ból pleców może okazać się poważnym problemem i wymagać interwencji neurochirurga.

Dlatego jeśli jakiekolwiek objawy występujące u Twojego dziecka Cię niepokoją, nie czekaj na skierowanie od lekarza pediatrii. W naszej klinice Vilamed na Wilanowie doświadczony neurochirurg dziecięcy pozostaje do dyspozycji małych pacjentów.

Jakie symptomy szczególnie powinny zaniepokoić rodziców?
– powtarzające się bóle głowy,
– bóle kręgosłupa,
– powtarzające się zawroty głowy,
– częste omdlenia,
– problemy z koordynacją ruchową,
– problemy z koncentracją,
– mrowienie nóg i rąk,
– drgawki,
– zaburzenia słuchu,
– zaburzenia wzroku,
– zaburzenia orientacji.

Jak wygląda wizyta u neurochirurga dziecięcego? Jak przygotować się na wizytę u neurochirurga dziecięcego?

Postawienie diagnozy przez neurochirurga dziecięcego poprzedzone jest wyczerpującym wywiadem, przeprowadzonym zarówno z rodzicem, jak i z samym dzieckiem. Neurochirurg dopyta o:
– rodzaj niepokojących symptomów,
– częstotliwość i okoliczności ich występowania,
– historię chorób w rodzinie,
– pozostałe, zdiagnozowane schorzenia.

Lekarz przeprowadza także wnikliwe badanie małego pacjenta. Podstawowe badanie neurologiczne polega m.in. na ocenie ogólnej postawy ciała dziecka, zborności ruchów, sprawności działania nerwów czaszkowych czy sprawdzeniu czucia powierzchownego.

Dodatkowo, neurochirurg dziecięcy swoją diagnozę opiera także na wynikach kilku badań, jak np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, RTG czy USG. Jeśli więc dziecko miało już wykonywane takie badania, warto zabrać ich wyniki ze sobą. Jeśli nie, zalecone przez specjalistę badania można wykonać na miejscu w naszej Klinice Vilamed.

Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich danych i wyników dziecka, lekarz neurochirurg postawi diagnozę i zaproponuje skuteczną metodę leczenia. W pierwszej kolejności zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub oparte na wykonaniu nieinwazyjnych zabiegów. Jeśli jednak powyższe metody nie przyniosą oczekiwanego skutku, neurochirurg może zadecydować o konieczności przeprowadzania operacji.

Pamiętaj, aby wybierając lekarza dla swojego dziecka, kierować się zdobytym przez specjalistę doświadczeniem i zwrócić szczególną uwagę na to, by neurochirurg miał odpowiednie podejście do małych pacjentów. Dziecko musi czuć się swobodnie i komfortowo w gabinecie lekarskim, tylko wtedy zaufa lekarzowi i nie będzie czuło strachu przed kolejną wizytą.

Jeśli jakiekolwiek objawy występujące u Twojego dziecka Cię niepokoją – nie zwlekaj. Nie bagatelizuj jasnych sygnałów, które wysyła Ci dziecko. Terminy do neurochirurga dziecięcego na NFZ są zbyt odległe? Zapraszamy do Vilamed. Najlepsi lekarze specjaliści otoczą Twoje dziecko opieką medyczną na najwyższym poziomie. Nasz neurochirurg dziecięcy Wilanów pozostaje do Twojej dyspozycji. Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę, profesjonalną pomoc doświadczonej specjalistki oraz miłą, serdeczną atmosferę – bez stresu i bez kolejek.

Sprawdź naszych najlepszych specjalistów i umów się na wizytę: