Na jakie badania profilaktyczne powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Na jakie badania profilaktyczne powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo często słyszymy, że profilaktyka chorób jest naprawdę istotną kwestią. I równie często znajdujemy sobie szereg wymówek, aby przełożyć kolejne badanie. Przecież jestem młody. Czuję się bardzo dobrze, nic mi nie jest. Nie mam czasu. – jak często zdarzało Ci się w ten sposób tłumaczyć kolejne zlekceważenie profilaktyki? Oczywiście, nie zawsze brak wykonywania badań okresowych wynika z niechęci. Często po prostu nie wiemy, jak powinna wyglądać diagnostyka profilaktyczna. Zapraszamy do przeczytania artykułu – opowiemy po krótce, które są z badań profilaktycznych są najistotniejsze i dlaczego powinniśmy na stałe prowadzić je do naszego kalendarza.

Podstawowe badania profilaktyczne Warszawa.

Na liście badań, które powinien wykonać każdy dorosły człowiek (przynajmniej raz na rok) warto zapisać:

– morfologię krwi,
– badanie moczu,
– próby wątrobowe,
– badanie tarczycy,
– badanie i USG piersi (kobiety),
– badanie prostaty i USG jąder (mężczyźni).

Morfologia

Badanie krwi jest proste, tanie, szybkie i nie wymaga większego przygotowania (wystarczy na pobranie krwi stawić się na czczo), a pozwala wykryć wiele schorzeń i poważnych chorób na wczesnym etapie. To podstawa diagnostyki zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki morfologii dowiesz się m.in. czy:

– nie masz niedoborów witamin,
– nie przechodzisz aktualnie infekcji,
– w Twoim organizmie nie toczy się stan zapalny,
– nie masz anemii,
– nie zmagasz się z chorobami wątroby, cukrzycą lub miażdżycą,
– Twój organizm nie zmaga się z białaczką.

Tak naprawdę każdy stan zapalny, infekcja czy choroba powoduje zmiany określonych wskaźników krwi. Na podstawie morfologii możliwe jest dość dokładne określenie ogólnej kondycji organizmu. Dlatego to badanie, którego nie należy bagatelizować.

Umów się na badanie krwi na Wilanowie poprzez wygodny formularz online.

Badanie moczu

To następne wyjątkowo ważne i wyjątkowo proste badanie laboratoryjne, o którym nie można zapominać. Ogólne badanie moczu może pomóc w diagnozie wielu różnych schorzeń na wczesnym etapie. Jakich konkretnie? Choć najczęściej badanie to zaleca się przy podejrzeniu chorób wątroby, nerek i układu moczowego, wyniki badania moczu dają odpowiedź na wiele więcej pytań. Pomagają w diagnozie m.in. cukrzycy, zapalenia trzustki, żółtaczki, a nawet nowotworów.

Badanie ogólne moczu wykorzystywane jest również w diagnostyce chorób nadnerczy, przy monitorowaniu poziomu wapnia, witaminy C oraz mocznika w organizmie.

Próby wątrobowe

To badanie diagnostyczne polega na oznaczeniu aktywności wybranych enzymów, które wskazują na stan działania wątroby. Dzięki próbom wątrobowym można we wczesnym stadium wykryć wiele chorób wątroby (zarówno tych ostrych, jak i przewlekłych), a także ocenić stan uszkodzenia wątroby.

Do podwyższonych prób wątrobowych zazwyczaj dochodzi w przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu A i E, autoimmunologicznego zapalenia wątroby, stłuszczenia wątroby, alkoholowej choroby wątroby, uszkodzenia organu przez leki i toksyny lub w przebiegu ostrego niedokrwienia.

Wątroba odpowiada za wiele istotnych funkcji w naszym organizmie, dlatego badanie prób wątrobowych Wilanów jest absolutną podstawą.

Badanie tarczycy

Wiele zdrowotnych problemów (zwłaszcza kobiecych) jest związanych z nieprawidłową pracą tarczycy. Dlatego badanie tarczycy jest bardzo istotne z punktu widzenia odpowiedzialnej diagnostyki zachowawczej.

Najczęściej zlecanym badaniem jest badanie stężenia TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Dzięki niemu istnieje możliwość wykrycia wielu nieprawidłowości i chorób tarczycy we wczesnym stadium. Poza TSH oznacza są również wolne hormony w badaniach FT3 i FT4. Obok badań TSH, FT3 oraz FT4 w dalszych krokach warto również wykonać badanie obrazowe USG tarczycy czy badania BAC.

Jeśli więc w tym roku nie wykonałaś jeszcze obowiązkowych badań tarczycy, nie zwlekaj. Najlepszy endokrynolog Wilanów jest na wyciagnięcie ręki – na konsultację możesz umówić się telefonicznie lub poprzez formularz online.

Badanie i USG piersi

Regularne badanie piersi to najlepsza i najskuteczniejsza metoda walki z nowotworami. Wczesne wykrycie raka daje dużo większą szansę na wyleczenie. Dlatego tak istotne jest samobadanie piersi oraz okresowe badanie USG.

USG piersi to rodzaj badania, w którym wykorzystuje się dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości i dzięki temu powstaje obraz przedmiotu. Jedną z największa zalet USG jest fakt, że zmiany można oglądać pod różnymi kątami. USG pozwala także na odróżnienie łagodnych torbieli od złośliwych zmian.

Badanie prostaty i USG jąder

Każdy mężczyzna powyżej 40 roku życia powinien regularnie odbywać konsultację urologiczną. Na objawy związane z prostatą szczególnie wyczulone powinny być osoby obciążone genetycznie. Siła profilaktyki jest naprawdę ogromna, ponieważ rak może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście (!) lat. Coroczne badanie prostaty to pierwszy krok do przeciwdziałania tej chorobie.

Warto wykonywać także rutynowe USG jąder. Ultrasonografia pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian chorobowych w obrębie struktur jąder, najądrzy, a także całej moszny. Wśród wskazań do wykonania USG zalicza się dolegliwości bólowe, wyczuwalne zgrubienia bądź guzki w okolicy jąder i stany zapalne.

Choć istnieje lista badań profilaktycznych, które każdy z nas powinien wykonywać, nie należy zapominać, że szczegółowy zakres diagnostyki zależeć będzie od wielu czynników – wieku, stanu zdrowia, predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych. Lekarze z Vilamed, po dogłębnym wywiadzie, pomogą w doborze odpowiednich badań zachowawczych. Bardzo wygodną opcją są pakiety badań laboratoryjnych Warszawa z dojazdem do domu klienta. Sprawdź ofertę Vilamed, wybierz pakiet dopasowany do swoich potrzeb – bądź spokojny i ciesz się zdrowiem!