Badanie EKG metodą Holtera – jak się do niego przygotować?

Badanie EKG metodą Holtera – jak się do niego przygotować?

Monitorowanie rytmu serca metodą Holeta zostało wynalezione już w 1957 r. Wtedy aparat holterowski był mniej więcej wielkości aktówki, dziś jest już znacznie mniejszy – rozmiarem przypomina telefon komórkowy. Do aparatu Holtera podłączonych jest 3-5 elektrod, które bardzo precyzyjnie rejestrującą zapis aktywności elektrycznej serca. Dlaczego EKG metodą Holtera jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie pracy serca? Jak przygotować się do takiego badania? Ile trwa badanie EKG aparatem holterowskim? Odpowiadamy na wszystkie pytania – zapraszamy do lektury.

EKG Holter – co to jest?

Badanie EKG metodą Holtera jest wykorzystywane w diagnostyce chorób serca. W celu przeprowadzenia badania montuje się pacjentowi specjalną aparaturę rejestrującą- aparat Holtera. Jak wspomnieliśmy aparat jest niewielkich rozmiarów, więc nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Co najistotniejsze Aparat Holterowski podłącza się przynajmniej na 24 godziny.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki możliwości przeprowadzenia badania w naturalnych, domowych warunkach otrzymujemy szansę sprawdzenia zmian zachodzących w sercu pacjenta w różnych sytuacjach. Tradycyjne badanie EKG pokazuje tylko ułamek czasu pracy serca. Tak krótkie badanie może po prostu nie wykryć poważnych uchybień, objawiających się w postaci napadowych omdleń, duszności, kołatania serca.

Co więcej, Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. To bardzo istotne, ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń funkcji serca. Właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie Holter EKG – tylko ono pozwala na całościowe spojrzenie na pracę mięśnia sercowego w ciągu całej doby.

EKG Warszawa Wilanów.
Jak przygotować się do badania EKG metodą Holtera?

Badanie EKG metodą Holtera należy do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. Nie ma konieczności specjalnego przygotowania się do tego badania, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zaleceniach.

Przede wszystkim, przed badaniem należy dokładnie umyć cała klatkę piersiową. Jakakolwiek ilość kremu czy balsamu na ciele mogłaby uniemożliwić prawidłowe przyczepienie elektrod do skóry. Warto także usunąć zbędne owłosienie z miejsc, gdzie planowane jest umieszczenie elektrod.

Po drugie, zaleca się także, aby dzień przed badaniem nie spożywać alkoholu, ani nie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Z kolei w dniu badania powinno zrezygnować się z picia kawy i palenia papierosów.

Samo badanie EKG metodą Holtera nie powinno utrudniać wykonywania codziennych obowiązków. Z aparatem można iść do pracy, uprawiać sport czy inny wysiłek fizyczny. W takcie badania należy prowadzić tzw. dziennik aktywności, w którym dokładnie notuje się wszystkie wykonywane czynności – sport, sen, spożywane posiłki oraz wszelkie objawy, które wystąpiły danego dnia, np. ból w klatce piersiowej, zasłabnięcia, arytmia. Jedyną niedogodność stanowi fakt, że elektrod Holtera nie można zmoczyć, dlatego na czas badania trzeba zrezygnować z prysznica.

Holter – wskazania do badania.

Nie istnieją ściśle określone wytyczne, według których pacjentów kieruje się na badanie EG Holter. Pozwala ono jednak zdiagnozować/ocenić:
– występowanie zaburzeń pracy serca, których nie udało się wykryć podczas standardowego badania EKG,
– przyczynę wystąpienia omdlenia lub stanu przedomdleniowego,
– związek między zaburzeniem rytmu serca, a odczuwaniem kołatania serca,
– przejściowe epizody niedokrwienne mięśnia sercowego,
– występowanie migotania lub trzepotania przedsionków,
– efektywności stosowanego leczenia farmakologicznego,
– efektywność wszczepionego rozrusznika serca,
– ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej.

Jeśli jesteś zainteresowany badaniem EKG metodą Holtera to zapraszamy do naszej kliniki VilaMed na Wilanowie. Posiadamy nowoczesny sprzęt i oferujemy wsparcie doświadczonych, rzetelnych specjalistów.

Zapraszamy:

Kardiolog Warszawa Wilanów
Badanie EKG Metodą Holtera Warszawa WIlanów